Новите Continental SportContact 7 се најдобри според британскиот EVO Magazine – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Новите Continental SportContact 7 се најдобри според британскиот EVO Magazine

Британскиот Evo Magazine го искористи тест-центарот на Continental во Тексас за да ги испроба лимитите на новите Continental SportContact 7.

Супер-спортските пневматици на Continental завршија на првото место на тестирањето на EVO Magazine, во конкуренција со Michelin Pilot Sport 4S и новите Bridgestone Potenza Sport. Поставени на моќен Ford Mustang GT кој носи 5-литарски V8 кој испорачува 460 коњски сили и 570 Nm вртежен момент, трите натпреварувачи беа во димензии 265/35 R20, со цел да се извлече максимумот од нивниот потенцијал.

Тестирањето на EVO Magazine вклучува неколку различни дисциплини – Управување на Мокро, Мокар Круг (мала кружна патека со дијаметар од 58 метри), Мокро влегување во Свиоци, Аквапланинг (во свиок и на правец), Сопирање и Отпор, Сопирање на Мокро, Управување на Суво и Сув Пат. Continental SportContact 7 доминираат на тестовите во мокри услови, но и победуваат на два од три тестови на суво.

Имајќи ги предвид сите овие тестирања, Continental SportContact 7 се на првото место со 98.4 поени, на второто место се Michelin Pilot Sport 4S со 94.4 и на третото место се Bridgestone Potenza Sport со 92.6.

Новите SportContact 7 можете да ги најдете кај нашите пријатели од Мотоцентар, кои воедно се застапници и увозници на Continental во Македонија.

Извор: PR ContinentalАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.