РКЕ: Бензините поскапуваат, дизелот поевтинува – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

РКЕ: Бензините поскапуваат, дизелот поевтинува

Со најновата рекалкулација на цените на горивата, бензините поскапуваат по 1.5 денари, додека цената на дизелот се намалува за 1 денар.

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените на горивата, малопродажните цени се зголемуваат во просек за 0.09%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за по 1.50 денари, па еден литар 95-октански бензин ќе чини 92.00 денари, додека еден литар 98-октански бензин ќе чини 94.00 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се намалува за 1 денар, па еден литар дизел гориво ќе чини 86.00 денари.

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.