По 45-ти пат доделени наградите Златен Волан кои ги доделуваат Auto Bild и Bild am Sonntag – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

По 45-ти пат доделени наградите Златен Волан кои ги доделуваат Auto Bild и Bild am Sonntag

Оваа година листата на победници е прилично еклектична – имаме големи и мали автомобили, електрични и конвенционални возила.

Меѓу победниците ќе најдеме и подостапни, но и значително поскапи возила – тука се сите. Од Skoda и Opel, преку Cupra, до BMW и Mercedes-Benz. Ова се победниците:

 • Мали и компактни автомобили: Cupra Leon
 • Средна и висока класа: Porsche Panamera
 • Средна и висока класа, електрични возила: Mercedes-Benz EQS
 • SUV: Cupra Formentor
 • SUV, електричен: Skoda Enyaq iV
 • Спортски автомобил: BMW M4
 • Ван/семејно возило: Mercedes EQV
 • Најдобро возило под 25.000 Евра: Opel Mokka-e
 • Најдобро возило под 35.000 Евра: Toyota GR Yaris
 • Најубав автомобил: Audi e-tron GT
 • Најдобра иновација: Schaeffler E-Axle

Некои од победниците се неочекувани и навистина интересни – на пример, би ја издвоиле победата на Cupra Formentor за најдобар SUV, или пак електричната Opel Mokka-e како најдобар автомобил под 25.000 Евра. Особено во случајот на Mokka-е станува јасно колку многу влијаат давачките и субвенциите за електричните возила, односно нивната достапност.

Во секој случај, сите модели кои се избрани апсолутно ги заслужуваат победите. Им честитаме!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.