Регулаторна: „95-ката“ поевтинува половина денар! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: „95-ката“ поевтинува половина денар!

Регулаторната Комисија за Енергетика одлучи дека од вечерва на полноќ малку ќе се намали цената на 95-октанскиот бензин.

Во согласност со методологијата која се користи за пресметка на цените, малопродажните цени се намалуваат во просек за 0.51%.

Во реалноста, намалување ќе добие само 95-октанскиот бензин кој поевтинува за половина денар и еден литар „95-ка“ ќе чини 68.00 денари.

Цените на 98-октанскиот бензин и дизелот не се менуваат. Еден литар 98-октански бензин и понатаму ќе чини 70 денари, додека еден литар дизел ќе чини 60 денари.

Старо-новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.