Abt Sportsline го засили Cupra Formentor на 365 коњски сили – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Abt Sportsline го засили Cupra Formentor на 365 коњски сили

Германската тјунинг компанија ги подобри перформансите на првиот специјален модел на брендот Cupra.

Cupra го претстави моделот Formentor минатата година, како надополнување на гамата која ги вклучува моделите Ateca и Leon. Исто како и за многу други модели од групацијата Volkswagen, Abt Sportsline подготви пакет со механички и естетски надградби за кросоверот.

Formentor во стандардно издание произведува 306 кс и 400 Nm вртежен момент, но благодарение на измени во компјутерската единица, Abt извлекле дополнителни 59 кс и 50 Nm.

Ова ја зголемува силата на 2.0-литарскиот четири-цилиндарски турбо бензински агрегат на 365 кс и 450 Nm, и го намалува времето за забрзување од 0-100 км/ч на 4.6 секунди, што е за три десетинки од секунда побрзо од фабричкиот модел.

Покрај тоа, на сопствениците на Cupra Formentor ќе им бидат понудени сет од нови тркала во различни големини, дизајни и бои. 20-инните Abt Sport GR фелни (прикажани на фотграфиите) се достапни во сребрена или црна боја, но има опција и за 19-инчни тркала.

Останатите опции кои ќе бидат понудени се нов издувен систем од не’рѓосувачки челик, кој го засилува звукот и го подобрува изгледот со неговите поголеми издувни цевки. За подобро држење на патот тука е нова Abt суспензија, која ја намалува висината на возење до 35 милиметри.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.