Регулаторна: Цените на бензините остануваат исти, дизелот поевтинува. – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Цените на бензините остануваат исти, дизелот поевтинува.

Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку моменти ги објави новите цени на горивата – цените на бензините не се менуваат, додека дизелот поевтинува половина денар.

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени на горивата се зголемуваат во просек за 0.10%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 не се менуваат, па бензините и понатаму ќе чинат 61.00, односно 63.00 денари за литар.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се намалува за половина денар и од вечерва на полноќ еден литар дизел ќе чини 52.00 денари.

Старо-новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.