Ова се најпродаваните модели на светот за 2020 година според Carinsurance.ae – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Ова се најпродаваните модели на светот за 2020 година според Carinsurance.ae

Неодамнешната студија која ја објави Carinsurance.aе ги објавува информациите за најпродаваните автомобили во сите земји во светот.

Според студијата, најпродаваниот модел на светот е Tojota Corolla со над 1,483,120 продадени примероци, а зад него е Серијата F на брендот Ford, додека на третата позиција е повторно Toyota со кросоверот RAV4.

Доколку споредиме според бројот на држави во кои е најпопуларен одреден модел, повторно се навраќаме на Toyota – поточно на камионетот Hilux.

Јапонскиот пикап е најпродаван во околу 17 земји, а меѓу нив се Австралија и Тајланд, како и многу држави од Јужна Африка и Јужна Америка.

На второто место по број на земји е повторно Toyota, и тоа во вкупно 10 со теренецот Land Cruiser. Големиот Јапонски модел е посебно популарен во земјите на блискиот исток како Либан, Катар, Кувајт, Соединетите Арапски Емирати итн.

Конечно, на третото место има модел кој не доаѓа од Toyota, туку од Skoda. Octavia е автомобилот кој е лидер во 7 земји, а меѓу нив се Швајцарија, Хрватска, Србија, Австрија и Чешка.

Toyota исто така може да се пофали дека по еден од нивните модели е најпродаван во околу 48 земји, пред Skoda со вкупно 10 земји, а Dacia и Renault ја делат третата позиција со по 7 земји.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.