Утринска Гимнастика: Малиот нов Toyota GR Yaris против Honda Civic Type R – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Малиот нов Toyota GR Yaris против Honda Civic Type R

Дали новиот спортски Yaris со погон на сите тркала може да се справи со силниот Civic Type R на влажна подлога? Магазинот Carwow го претстави одговорот на ова прашање.

Бројките се на страна на моделот на Honda. Нејзината погонска единица е 2.0-литарски четири-цилиндарски турбо-бензински агрегат со 316 коњски сили и 400 Nm вртежен момент, кои ги испорачува кон предните тркала преку шест-степена мануелна трансмисија.

За споредба, GR Yaris располага со 257 коњски сили и 360 Нм вртежен момент, што е значително помалку од неговиот конкурент. Сепак, малиот спортист има други адути – а тоа се погонот на сите тркала и помалата тежина.

Кога на сето тоа ќе се додаде и влажен асфалт, резултатот и не е така лесен за предвидување. Кој ќе биде победникот, погледнете во видеото подолу:Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.