Porsche 904 Living Legend е концепт за суперлесно купе со V2 од Ducati! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Porsche 904 Living Legend е концепт за суперлесно купе со V2 од Ducati!

904 Living Legend е уште еден концепт кој бил чуван во тајност и ја претставува визијата на Porsche за ултра-лесен спортски автомобил.

Направен во 2013 година како модел со реална големина, дизајнот на 904 Living Legend е инспиран од историскиот модел 904 Carrera GTS од 1960-те, но усовршен во модерно пакување.

Базиран е на екстремно штедливиот Volkswagen XL1, кој беше пуштен во продажба како ограничена серија во 2014 година. Porsche ја „презема“ неговата карбонска монокок шасија и со креирање на формата над неа заклучиле дека заслужува да го носи името 904.

Срцето на овој концепт е најнеобичниот агрегат за производителот на спортски автомобили. Наместо четири-цилиндарски во ред, шест-цилиндарски боксер или V8 мотор, 904 Living Legend користи V2 агрегат преземен од моторцикл.

Поточно тоа е 1.2-литарскиот агрегат од Ducati 1199 Superleggera, кој произведува 200 коњски сили и има опсег на работа до „врискачки“ 12,000 вртежи во минута.

Porsche не објави информации за перформансите на концептот, но моделот Volkswagen XL Sport кој ги носи истиот агрегат и шасија забрзуваше од 0-100 км/ч за 5.7 секунди и имаше максимална брзина од 270 км/ч.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.