Утринска Гимнастика: Porsche Taycan Turbo против Tesla Model S P90D – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Porsche Taycan Turbo против Tesla Model S P90D

Youtube каналот Lovecars ги спореди силите на двата електрични спортски седани во правец од 400 метри на авионска писта.

Иако споредените верзии се малку послаби од најсилните изведби Turbo S и P100D, сепак и тие се неверојатно брзи со оглед на нивните димензии и тежина. Поготово на врнежливо време како што е и кај нас деновиве, многу веројатно дека се побрзи од 99% од останатите автомобили на патиштата.

Точните бројки од спецификациите на моделите се:

  • Porsche Taycan Turbo – 680 коњски сили и 850 Nm;
  • Tesla Model S P90D –  532 коњски сили и 931 Nm;

Погледнете го дуелот и обидете се да го погодите победникот!Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.