Регулаторна: Бензините поскапуваат половина денар, дизелот поевтинува половина денар – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Бензините поскапуваат половина денар, дизелот поевтинува половина денар

Регулаторната Комисија за Енергетика објави дека цените на бензините се зголемуваат за половина денар, додека цената на дизелот се намалува за половина денар.

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 0.50%.

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за 0.50 денари по литар, па еден литар 95-октански бензин ќе чини 60.00 денари, додека еден литар 98-октански бензин ќе чини 62.00 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се намалува за 0.50 денари за литар и еден литар дизел гориво ќе чини 52.50 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.