На 90 години, почина легендарниот Sir Stirling Moss – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

На 90 години, почина легендарниот Sir Stirling Moss

Sir Stirling Moss, еден од најлегендарните тркачи во историјата, почина во Недела наутро, на 90 години.

Moss, who was widely acknowledged as one of the greatest drivers never to have won the Formula One world title, died at his London home in the early hours of Sunday morning following a long illness. “It was one lap too many,” said Lady Moss. “He just closed his eyes.”

Sir Stirling Moss е роден во 1929 година и имаше исклучителна тркачка кариера во многу дисципилини. Тој е еден од F1 великаните, но за жал никогаш не ја освои титулата. Тој ја имаше неговата прва професионална трка во 1948-ма година во Cooper 500. Од вкупно 66 F1 трки на кои учествувал, победил на 16, а од вкупно 375 трки кои ги завршил, победил на дури 212. Во 1955-тата година започна да вози за Mercedes Benz во F1, покрај Juan Manuel Fangio. Соработката со Mercedes-Benz траеше со години – и како дел од таа соработка го добивме и Mercedes McLaren SLR 722 Stirling Moss.

Беше прогласен за витез во 2000 и ја доби титулата Sir. Во 2006-та доби златна медала од FIA за исклучителен придонес во моторспортот.

Почивај во мир.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.