Регулаторна: Бензините поскапуваат по половина денар – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Бензините поскапуваат по половина денар

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите, малку зголемени цени на горивата.

Во согласност со методологијата која Регулаторната Комисија за Енергетика ја користи за определување на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 2.49%.

Цените на бензините се зголемуваат за по половина денар – па еден литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 48.50 денари, додека еден литар ЕУРОСУПЕР-98 ќе чини 50.50 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото не се менува, па еден литар дизел и понатаму ќе чини 45.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.