Мало зголемување на цените на горивата – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Мало зголемување на цените на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто објави дека цените на горивата малку ќе се зголемат.

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, малопродажните цени на горивата се зголемуваат во просек за 1.46%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за по 1 денар, и од вечерва 95-октанскиот бензин ќе чини 67.00 денари, додека 98-октанскиот бензин ќе чини 69.00 денари за литар.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се згоелмува за 0.5 денари, и еден литар дизел ќе чини 58.50 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.