Nissan претстави нов лесен материјал за звучна изолација – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Nissan претстави нов лесен материјал за звучна изолација

Новиот материјал на Јапонскиот производител тежи само една четвртина од најчесто користените материјали за намалување на бучавоста во автомобилите.

Nissan создаде нов лесен материјал кој ќе ги одржува тивки автомобилските кабини, а покрај тоа ќе биде енергетски поефикасен од конвенционалните материјали за звучна изолација. Наречен „акустичен мета материјал“, тој нуди исто ниво на звучна изолација од патот и агрегатот, но неговата тежина е значително помала. Ова би можело да биде од големо значење, бидејќи го отвара патот за нови потивки автомобили, чија тежина ќе биде уште пониска од онаа на сегашните.

Материјалот е составен од структура со текстура на саќе, покриена со тенка пластична фолија. Според Nissan, таа ги контролира воздушните вибрации со цел да го ограничи протокот на нивото на бучави со широки фреквенции. Покрај тоа, трошоците за производство на материјалот се исти, па дури и пониски од моментално користените материјали.

Материјалот е монтиран во електричниот кросовер Nissan Ariya Concept, претставен на саемот во Лас Вегас.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.