Утринска Гимнастика: Aston Martin DBS Superleggera и Mercedes-AMG GT R на драг трка! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Aston Martin DBS Superleggera и Mercedes-AMG GT R на драг трка!

Top Gear ги спротивстави перформансите на два британски и германски спортски гт модели на правец од 400 метри.

Гледајќи ги бројките, новиот DBS Superleggera се чини дека има предност со својот 5.2-литарски V12 агрегат кој произведува 725 кс и 900 Nm вртежен момент. Toj му овозможува забрзување од 0-100 км/ч за 3.4 секунди и максимална брзина од 339 км/ч.

Во споредба со него, Mercedes-AMG GT R испорачува само 585 кс и 700 Nm вртежен момент од неговиот 4.0-литарски V8 мотор. Според објавените податоци, истиот забрзува од 0-100 км/ч за 3.6 секунди на пат кон максималната брзина од 316 км/ч.

Дали можете да погодите кој е победникот? Погледнете во видеото подоле:Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.