full screen background image
Search

Citroën го претстави новото Berlingo и најавува нова гама на мали комбиња

Името кое луѓето од Citroën го користат за ваквите автомобили е Leisure Activity Vehicle – а со тоа јасно кажуваат дека се работи за возило наменето за опуштање и уживање во животот.


Новото Berlingo Multispace официјално ќе дебитира во Женева следниот месец, но истовремено е првиот модел од целата гама мали комбиња кои ќе ги произведува PSA. Секако, нема да се задржат само на Citroën – па ќе добиеме и нов Peugeot Partner, како и нов Opel Combo базиран на истата платформа.

Berlingo Multispace е патничката верзија на ваквото возило на Citroën, и носи дизајнерски јазик сличен на C3 и C4 Cactus. Од Citroen се фалат дека во кабината на Berlingo Multispace има дури 28 локации за одлагање дребулии и ситници, меѓу кои и Modutop во кровот и Top Box во централната конзола.

За подобро искористување на внатрешниот простор вграден е и систем за варијабилно поместување на седиштата, а како што и очекуваме – купувачите ќе можат да го прилагодат Berlingo Multispace во согласност со нивните потреби.

Multispace ќе се нуди со стандардно или продолжено меѓуоскино растојание, и ќе има место за пет или седум патници, соодветно. Во понудата ќе се најдат скоро сите бензински и дизел мотори на PSA, со моќност од 75 до 130 коњски сили. Ќе може да се добие и целосно-нов автоматски менувач со 8 брзини, а дел од понудата се и дури 19 различни системи за асистенција и безбедност.

Berlingo е значаен модел за Citroën – токму францускиот бренд „го отвори“ овој сегмент со оригиналното Berlingo во 1996-та година, и низ годините се продадени преку 3.3 милиони примероци од популарното повеќенаменско возило.

Поврзано:   Нов рекорд за PSA во 2018 - продадени 3.9 милиони возила, а продажбата е зголемена за дури 6.8%!

Од тие 3.3 милиони, дури 1.7 милиони се токму Multispace патничките верзии, па воопшто не нè изненадува што Citroën токму со Multispace изведбата го промовира новиот модел.

Всушност, Berlingo е толку популарен, што е најпродаван модел на Citroën во 17 земји!

Видео

ГалеријаАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.