Париз 2016: Dacia ги освежи Sandero и Logan – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Париз 2016: Dacia ги освежи Sandero и Logan

Dacia ги модернизираше моделите Sandero, Sandero Stepway и Logan MCV и додаде нов 1.0-литарски три-цилиндарски мотор во понудата.

Главните измени кај обновените модели се забележуваат на предниот дел каде дизајнерите ги опремиле со решетка инспирирана од актуелниот Duster. Тука се и нови LED светлосни групи со поостри форми. Моделите исто така изгледаат малку помодерно благодарение на дополнителните хромирани елементи, како и новите светла во задниот дел.

Промените во ентериерот опфаќаат нови материјали, нов волан со четири краци и хромирани елементи околу отворите за вентилација и централната конзола, заедно со дополнителен 12-волтен приклучок и држач за чаши за задните патници.

Можеби најважната новост е додавањето на 1.0-литарскиот SCe три-цилиндарски бензински агрегат, кој произведува 75 кс и се нуди кај најосновната верзија, усогласен со мануелна трансмисија, или опционалниот Easy-R автоматизиран мануелен менувач.

Додека Sandero, Sandero Stepway и Logan MCV се преработени од страна на Dacia, Романскиот производител се одлучил да му даде на Duster нешто што купувачите од секогаш го посакувале – нов шест-степен автоматски менувач со двојна спојка. Тој е достапен исклучиво со 1.5-литарскиот dCi дизелски агрегат, кој испорачува 110 кс, и ветува економија на возење од 4.5 литри на 100 километри.

Покрај додавањето на нов менувач и малите промени во палетата на бои и нивоа на опрема, новиот Dacia Duster исто така располага со камера за гледање наназад, која ќе им асистира на возачите при маневрирање во тесни места.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.