BMW го претстави новото М4 безбедносно возило за Moto GP! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

BMW го претстави новото М4 безбедносно возило за Moto GP!

Баварскиот производител го претстави новото безбедносно возило за Moto GP – BMW M4 со систем за водено вбризгување!

Новото безбедносно возило на Moto GP не само што изгледа одлично и има перформанси од кои застанува здивот, туку има и нова технологија – ништо спектакуларно, но има систем за вбризгување на вода кој дополнително ќе го лади воздухот што влегува во моторот – работа која прави забележлива разлика на турбо мотор со високи перформанси. Според BMW, намената на овој систем е „да ги зголеми перформансите и да ја намали потрошувачката.“

Сега за сега нема информации дали оваа технологија ќе дојде и кај сериските автомобили, но од BMW изјавуваат дека „BMW M дивизијата наскоро ќе започне да произведува модел со вбризгување на вода.“Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.