Volkswagen Beetle GRC – Тркачка „Буба“ со 544 коњски сили! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Volkswagen Beetle GRC – Тркачка „Буба“ со 544 коњски сили!

Volkswagen Andretti Rallycross тимот ја претстави најекстремната верзија на новата Буба која досега сме ја виделе – Beetle GRC може да се пофали со 544 коњски сили извадени  од 1.6-литарскиот TSI мотор!

Благодарение на тие 544 коњски сили, секвенционалниот менувач со шест брзини и погон на сите четири тркала со диференцијали со ограничено пролизгување поставени на предната и задната оска, автомобилот кој според Rallycross правилата е тежок 1210 килограми може да постигне 100 километри на час за само 2.1 секунда! Суспензијата дозволува 231 милиметар вертикално движење на амортизерите, со цел да може да се справи со теренските делници на Rallycross патеките. 17-инчните фелни се обвиени во 240/40-R17 Yokohama спортски гуми.

volkswagen-beetle-grc-frontside

Зад воланот на оваа екстремна „Буба“ ќе се најдат Tanner Foust и Scott Speed, а автомобилот е замена за тркачкото Volkwagen Polo кое сега го возат возачите на Volkswagen Andretti Rallycross. Според Foust, нема „покул“ возило во натпреварувањата, и тој со нетрпение очекува да седне зад воланот и да се натпреварува.

volkswagen-beetle-grc-rearside

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.