Volkswagen ќе го претстави новиот Passat во Јули, ќе има нов 2.0 BiTDI со 240 коњски сили! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Volkswagen ќе го претстави новиот Passat во Јули, ќе има нов 2.0 BiTDI со 240 коњски сили!

Германскиот производител за многу кратко време ќе го претстави новиот Passat кон покрај многуте нови технологии, ќе има и нов турбодизел со две турбини и 240 коњски сили!

Германците потврдија дека следната генерација на успешниот и популарен Passat ќе го има своето интернет-деби во Јули, пред официјалната јавна презентација која е закажана за октомврискиот саем на автомобили во Париз. Според Volkswagen, новиот Passat ќе биде 20% поефикасен од сегашниот модел – а огромна заслуга за ова има намалувањето на тежината за 85 килограми. Ова „слабеење“ се должи на употребувањето на челик со голема цврстина со специфичен процес на производство, како и користењето на алуминиум за неколку делови од автомобилот.

vw-passat-bitdi

Сепак, еден од најзначајните новитети е новиот 4-цилиндерски 2-литарски BiTDI. Како што и името навестува, се работи за 2-литарски турбодизел мотор со два турбополначи кој ќе испорачува 240 коњски сили и импресивни 500 Nm вртежен момент од само 1750 вртежи во минута. Моторот ќе работи во соработка со ново-развиен DSG менувач со двојна спојка и 7 брзини и ќе ја пренесува силата кон сите четири тркала благодарение на 4Motion погонот.

vw-passat-sketch-side

Интересно е што Volkswagen планира и Plug-In хибридна верзија кој ќе има автономија од околу 960 километри, но ќе може да помине и до 50 километри исклучиво на струја. Новиот Passat ќе биде малку помал од досегашниот модел, но ќе има поголем простор за патниците со дополнителен простор за нозете и главите на патниците, како и поголем багажен простор. Стандардно ќе се нуди со LED задни светла и халогенски предни светла, но оние со малку поголем буџет ќе можат да нарачаат и LED предни светла, а ќе има и верзија со активно предно осветлување кое ќе ја адаптира светлината во зависност од надоаѓачките автомобили.

vw-passat-sketch-side2

Passat ќе одбие и голем, 12.3-инчен дисплеј, нова верзија на Park Assist системот, head-up дисплеј кој ќе проектира информации на ветробранското стакло, 360-степенски Area View систем, но и интересен Trailer Assist систем кој ќе им помага на возачите додека маневрираат со прикачена приколка. Импресивна е и листата на безбедносни системи кои ќе се нудат, кои ќе ги видиме во акција наскоро.

Поврзано:   СУПЕР-ТЕСТ: Volkswagen Golf GTE 245 DSG - Како е да се живее со плаг-ин хибрид во Македонија?

Првите официјални фотографии и дополнителни детали ќе бидат објавени на почетокот на Јули. Судејќи по скиците кои Volkswagen ги објави, можеме да очекуваме интересен и привлечен автомобил.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.