Formula 1 – ГН Малезија: Доминација на Hamilton и Mercedes! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Formula 1 – ГН Малезија: Доминација на Hamilton и Mercedes!

Merecedes со двојната победа на втората трка оваа сезона која се возеше на патеката Сепанг ја потврди фаворитската улога.

Британецот Луис Хамилтон од тимот на Mercedes е победник на втората трка од календарот. Неговата водечка позиција не беше во ниту еден момент загрозена а зад себе ги остави својот тимски колега Нико Розберг и актуелниот шампион од тимот на Red Bull, Себастијан Фетел.

Првата петорка ја заокружија Фернандо Алонсо од Ferrari и одличниот Нико Хулкенберг од тимот на Force India, кои благодарение на несреќното откажување на Даниел Рикиардо кој за време на целата трка беше веднаш зад својот тимски колега, успеаа да се искачат една позиција погоре. Повторно добро настап и финиш во бодови имаа тимовите на Mclaren и Williams, а дебитантот од тимот на Toro Rosso, Даниел Квјат ги зема последните бодови.

Слично како и првата трка, така и оваа не помина со преголеми возбудувања, освен оние на самиот старт кога се создава гужва на патеката. Новата ера во Formula 1, како да ги скрати задоволството и уживањето на фановите кои што беа навикната на една поинкава слика за најбрзиот и најелитниот мотоспорт.

F1 караванот се сели во Бахреин, каде што за една недела ќе се вози третата трка од шампионатот.

Резултати ГН Малезија:

1. L. Hamilton 	Mercedes
2. N. Rosberg 	 	Mercedes
3. S. Vettel 	 	Red Bull-Renault
4. F. Alonso 	 	Ferrar
5. N. Hulkenberg 	Force India-Mercedes
6. J. Button 	 	McLaren-Mercedes
7. F. Massa 	 	Williams-Mercedes
8. V. Bottas 	 	Williams-Mercedes
9. K. Magnussen 	McLaren-Mercedes
10. D.Kvyat 	 	Toro Rosso-Renault
11. R. Grosjean 	Lotus-Renault
12. K.Raikkonen 	Ferrari
13. K.Kobayashi 	Caterham-Renault
14. M. Ericsson 	Caterham-Renault
15. M.Chilton 	 	Marussia-Ferrari
Отк. D. Ricciardo 	Red Bull-Renault
Отк. E. Gutierez 	Sauber-Ferrari
Отк. A.Sutil 	 	Sauber-Ferrari
Отк. J. Vergne 	Toro Rosso-Renault
Отк. J. Bianchi 	Marussia-Ferrari
Oтк. P.Maldonado 	Lotus-Renault
Отк. S.Perez 	 	Force India-Mercedes

Подготви: Игор АндоноскиАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.