full screen background image
Search

Сите податоци за новиот Volkswagen Beetle Dune!

Само неколку дена по појавувањето на скиците за оваа интересна изведба на VW Beetle, денес ви ги пренесуваме сите официјални податоци, како и грст фотографии од новата Beetle Dune!

Иако Volkswagen го најавува овој модел како „дизајн студија“ и сеуште го класифицира како концепт, сепак можеме со сигурност да претпоставиме дека концептот ќе резултира со сериски модел. Со оглед на деталите и дизајнот кој е блиску до продукциски модел и нема неверојатни „концептни“ решенија, сосема сигурно можеме да сметаме дека Volkswagen во блиска иднина ќе го најави Dune како сериски автомобил. Дури и во официјалната објава за печат, Volkswagen неколку пати напоменува дека концептот е навистина блиску до продукциски модел.

beetle-dune-rear

Каросеријата е 50 милиметри повисока од стандардната, а автомобилот има дополнителни заштитни пластики кои би го заштитиле при возење на нерамен терен. Под поклопецот на моторот се крие 2-литарскиот турбо-бензинец со 210 коњски сили кој е поврзан со тркалата преку 6-степен DSG менувач. Силата се пренесува само кон предните (големи, 19-инчни) тркала, но Beetle Dune ќе го има XDS диференцијалот кој го имаат сите помоќни верзии на Beetle и Golf GTI, па би требало да нема никакви проблеми.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.