Драма во Бузет – Иџе Стефановски дисквалификуван за да профитира Машиќ! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Драма во Бузет – Иџе Стефановски дисквалификуван за да профитира Машиќ!

Најдобриот македонски автомобилист остана без втората позиција за да може домашниот натпреварувач да стигне до третото место во генералниот пласман.

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски е дисквалификуван и остана без второто место во групата N на трката од Европското првенство на ридски патеки одржана во Бузет, Хрватска. Организаторот позитивно одговори на жалбата на хрватскиот возач Дамир Машиќ за техничката неисправност на возило на популарниот Иџе и на тој начин му овозможи на својот автомобилист да се најде на третото место во генералниот пласман на ЕП на ридски патеки. Причината за дисквалификацијата, според Стефановски и неговиот тим, е банална, поради извадената перка од уредот за климатизација во возилото.

„Одлуката на техничката комисија е тенденциозна и со цел да му се помогне на Машиќ. Хрватскиот автомобилист се жалеше дека е извадена перката од клима уредот, иако според хомологација натпреварувачите имаат право да го извадат уредот. Домашнoто жири беше наклонето кон својот возач и реши да ме дисквалификува. Драмата околу пласманот траеше скоро до полноќ, по што организаторите во Бузет ми дадоа ултиматум до 1 часот да уплатам 800 евра и да поднесам жалба до ФИА доколку сакам да го задржам пласманот“ – вели Стефановски.

idze-buzet

Најдобриот македонски возач реши да не се жали до повисока инстанца и остана без најдобриот пласман на македонски автомобилист во едно натпреварување од Европскиот шампионат. Со оглед дека Стефановски пропушти поголем дел од ЕП и во Бузет допатува со желба да види дали може рамноправно да се натпреварува со најдобрите на Стариот континент и без шанси за висок пласман во генералниот пласман, тој и неговиот тим одлучија да не прават дополнителен финасиски трошок со поднесување жалба до ФИА.

Второто место во Бузет и одличното време покажаа дека Стефановски има квалитет и автомобил со кој следната година може да се вмеша во битката за европската титула. Со малку поголема финасиска помош од спонзорите и државата Македонија има убави шанси во блиска иднина да го слави првиот европски шампион во автомобилизам.      Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.