HG Motorsport нуди 308кс за Volkswagen Golf GTI – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

HG Motorsport нуди 308кс за Volkswagen Golf GTI

HG Motorsport го претстави првиот тјунинг програм за новиот Volkswagen Golf GTI Performance.

Компанијата успеала да ја подигне силата на 2.0-литарскиот турбо агрегат од стандардните 230 кс и 350 Nm вртежен момент, со вметнување на карбонски систем за довод на воздух, спортски издувен систем на 263 кс и 376 Nm максимален вртежен момент.

2019650394616810805

Сепак, за тие што сакаат и нешто повеќе, втората фаза додава репрограмирана компјутерска единица и HF интеркулер, кои и овозможува на погонската единица да произведе 289 кс и 405 Nm. Доколку и овие цифри не ви се доволни, тука е најсилниот пакет кој ја покачува силата на 308 кс и 435 Nm вртежен момент.
Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.