Утринска Гимнастика: Снимка од кабината на Sebastien Loeb за време на Pikes Peak! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Снимка од кабината на Sebastien Loeb за време на Pikes Peak!

Благодарение на официјалниот спонзор Red Bull можеме да видиме како изгледаше рекордното возење од очите на Себастијан Лоеб.

Иако беше планирано соборување на минатогодишниот рекорд, никој не ни сонуваше дека тој ќе биде подобрен за дури една минута и 33 секунди. Секако дека голема заслуга за ова има и одлично подготвениот Peugeot 208 T16 Pikes Peak со 875 кс, но пред се патеката бара огромни возачки способности, како и храброст бидејќи целта се наоѓа на 4,300 метри надморска височина на која не расте шумска вегетација, па стазата изгледа како да оди во небото.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.