Maserati го објаснува дизајнот на новиот Ghibli – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Maserati го објаснува дизајнот на новиот Ghibli

Одговорниот за дизајн во Maserati – Marco Tencone – зборува за дизајнот на новиот седан на Maserati кој го воскресна името Ghibli.

Се очекува Ghibli да стане најважниот модел на брендот. Продажбата започнува во текот на оваа година, а под поклопецот на моторот ќе се крие V6 со турбодизел и моќност од 275 или V6 турбо-бензинец со 330 коњски сили. Најмоќниот ќе биде уште еден турбо-бензинец и ќе нуди дури 410 коњски сили. Моќта ќе се пренесува преку 8-степен автоматски менувач развиен од страна на ZF. Купувачите ќе можат да порачаат и Q4 систем за погон на сите четири тркала.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.