Lotus ќе прави.. Моторцикли? – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Lotus ќе прави.. Моторцикли?

Британскиот бренд со можеби најчистите спортски гени во светот најави дека ќе започне производство на моторцикли.

Lotus отвори нова компанија наречена едноставно Lotus Motorcycles, а нивниот прв продукт ќе биде C-01.

Најавен како хипер-моторцикл, за C-01 се зборува дека ќе има 200 коњски сили, и дека ќе биде изграден од карбонски влакна, титаниум и челик со највисок квалитет. За дизајн ќе биде одговорен поранешниот главен за дизајн во VW групацијата – Daniel Simon.  Покрај него, во конструирањето на овој моторцикл ќе бидат инволвирани и Kodewa тркачкиот тим, како и Holzer Group од Германија. Ова што можеме да го видиме е резервоарот за бензин, кој е офарбан во традиционалните златна и црна боја – комбинација која е уникатна за Lotus.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.