Kia Provo Concept – Спортски урбан хечбек – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Kia Provo Concept – Спортски урбан хечбек

Ова е најновиот концепт на Kia, кој ќе дебитира набргу на автомобилскиот саем во Женева.

Автомобилот е наречен Provo и претставува студија за три-вратен хечбек со спортски изглед, опишан од Корејскиот производител како пикантен нов урбан концепт. Нема други информации за Provo, но ние претпоставуваме дека тој претставува нивна верзија на Hyundai Veloster.

Екстериерот плени со спортски изглед за кого помагаат долгиот поклопец на моторот, мускулестите крила, остриот преден дел и големиот заден дифузер со две интегрирани издувни цевки. Ентериерот изгледа како модерна интерпретација на ретро автомобил, со минимална количина на копчиња, дигитални инструменти, волан со зарамнето дно и кожни седишта со шевови во форма на квадрати.

Иако Provo e моментално е само концепт, нема сомнеж дека имиџот на Kia ќе има многу придобивки од нов стилски модел или можеби мал спортист од Б-сегментот.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.