PSA Peugeot Citroen ја открија новата EMP2 модуларна платформа – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

PSA Peugeot Citroen ја открија новата EMP2 модуларна платформа

PSA групацијата ја претстави новата EMP2 платформа за време нивната прослава наречена „Ден за иновации“. Зборовите од кратенката EMP2, во превод значат ефикасна модуларна платформа.

EMP2 платформата е изработена користејќи повеќе компоненти и материјали,  кои вклучуваат челик со висока цврстина, алуминиум и композити. На неа треба да бидат поставени идните модели од Ц и Д сегментите. Оваа промена ветува зголемена безбедност, возачко задоволство и комфор, но исто така и намалена потрошувачка на гориво благодарение на намалената тежина за 70 килограми.

Структурата е екстремно флексибилна и е креирана да биде основа за седани, каравани, купеа и кросовери. Платформата ќе оди во пакет со технологии за намалување на потрошувачката, како старт/стоп систем, електрично управување и гуми со многу низок отпор на триење.

EMP2 платформата ќе започне да се произведува подоцна оваа година и ќе се користи за наредната генерација на Peugeot 308 и Citroen C4 Picasso.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.