Нов хечбек модел од Nissan – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Нов хечбек модел од Nissan

Nissan има намера да го продолжи успехот на Qashqai и Juke на Европскиот пазар, со нов фамилијарен пет-вратен компактен автомобил во B-сегментот.

Јапонскиот производител ќе лансира директен конкурент на Ford Focus, Оpel Astra и Volkswagen Golf во 2014. Ова ќе биде прв пат Nissan да понуди нов автомобил во Европската класа на фамилијарни компакти од 2006, по повлекувањето на Almera.

Новиот хечбек се очекува да изгледа слично на сегашната и следната генерација на Qashqai, како и новиот Note. Уште една причина за лансирањето на овој модел е намалувањето на ризикот дека следниот Qashqai нема да доживее еднаков успех како сегашниот модел.

Најверојатно, гамата на мотори ќе ги содржи Renault-овите 1.5 dCi дизел и нисколитражните бензински мотори. Сепак, моделот ќе се нуди само со пет врати.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.