Во 2013 ќе оживее Opel Omega – базирана на Cadillac XTS – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Во 2013 ќе оживее Opel Omega – базирана на Cadillac XTS

Opel претходно објави дека компанијата работи на нов водечки модел, а сега започнаа да се шират и нови детали за него.

Германскиот бренд развива нов луксузен седан кој би можел да го оживее името Omega. Според извештајот од поранешниот извршен директор Карл Фредрик, ќе се базира на Cadillac XTS и ќе излезе на пазарот во крајот на 2013.

Силата ќе произлегува од 3.6-литарски V6 мотор кој произведува 304 кс и 358 Nm вртежен момент. Сепак, се шпекулира и 2.8-литарски V6 агрегат со турбополнач кој испорачува 325 кс, како и 2.0-литарски твин-турбо дизел со 195 кс. Во опција ќе биде и погон на сите тркала.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.