Volkswagen California Special – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Volkswagen California Special

VW со крато прес известување и неколку слики ја најави новата специјална верзија на T5 California.

Овој VW California ќе биде достапен во Candy White, Salsa Red и Reflex Silver боите, а добива и неколку црни детали како позадината на предните светла, B-столбовите, рачките на вратите и дел на предниот браник. На крајот, 17-инчните бандажи и затемнетите стакла го заокружуваат надворешниот изглед.

Внатре ќе ве пречека шпорет, место за миење садови и склопливи столчиња. Покрај тоа тука се и најновите безбедносни системи како “lane change assistant”, а возачот ќе ужива зад мултифункционалниот кожен управувач.

Официјалното представување на California Special Edition е закажано за саемот во Дизелдорф, додека продажбата се очекува да почне оваа есен. На располагање ќе бидат два бензински мотори (со 150 и 204 КС), како и два дизел мотори (со 102 и 180 КС). Секако, и Bluemotion верзиите на Германскиот производител ќе бидат достапни.Во своите најлуди соништа Димитар вози Ford Fiesta ST, а во реалноста ја обожава својата "нормална" Fiesta. Среќен што е дел од CARclub.