Започна четиринаесетото издание на Gumball 3000 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Започна четиринаесетото издание на Gumball 3000

Gumball 3000 e интернационално рели со должина од 3000 милји, кое се одржува еднаш годишно на јавните патишта, но секоја година по различна релација.

Основано во 1999 од Максимилиан Купер, годишно учествуваат по 120 возила, од кои повеќето се егзотични и моќни спортски автомобили, меѓутоа се среќаваат и неколку необични натпреварувачи. Ова рели не е сериозна трка во традиционална смисла на рели трките – нема награди за најбрзите или официјално мерење на време. Организаторите истакнуваат дека тоа е авантуристичко патување, а не трка.

Досега имаат земено учество многу познати лица како на пример глумците: Adrien Brody, Daryl Hannah, David Hasselhoff, Idris Elba, Jason Statham, потоа моделот Kate Moss, како и музичарите: Bun B, Jamiroquai, Eve, Xzibit, Snoop Dogg, Travis Barker итн.

Оваа година релито започнува од New York, а ќе поминува низ две држави: Соединетите Американски Држави и Канада. Етапата ќе ги води 120-те возачи низ Times Square, New York кон Toronto преку Нијагарините Водопади, потоа Detroit, Indianapolis, St. Louis, Kansas City, Santa Fe, Las Vegas, а ќе заврши во Los Angeles во Четврток.

Ви ги претставуваме некои од автомобилите на овогодинешните учесници:Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.