Abarth 695 Maserati Edition ќе биде произведен во само 499 парчиња! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Abarth 695 Maserati Edition ќе биде произведен во само 499 парчиња!

Новиот модел на Abarth – 695 Maserati Edition ќе може да се пофали со 180 коњски сили, но и со екстремно лимитирано производство!

Малиот 1.4-литарски мотор е потпомогнат од турбополнач и задоволно испорачува 180 коњски сили и 250 Nm вртежен момент, а е впарен со Abart Competizione менувач со 5 брзини и лопатки за менување на воланот. Забрзувањето до 100 километри на час е најавено дека е пократко од 7 секунди, а максималната брзина изнесува повеќе од 225 километри на час.

Секако, привлечни се и големите 17-инчни тркала завиени во гуми со димензи 205/40, но и лимитираната “Bordeaux Pontevecchio” боја која  потекнува токму од Maserati, а не смееме да го заборавиме ниту отворениот кров.

Досега сме виделе навистина многу варијанти од шармантниот Fiat 500, но оваа е една од најпривлечните, како по перформансите, така и по луксузот и екслузивниот идентитет.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.