Новото Nürburgring Taxi, Jaguar XJ Supersport V8 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Новото Nürburgring Taxi, Jaguar XJ Supersport V8

Доколку не сте голем фан на BMW и сакате да ве возат по Nürburgring во нешто поразлично од BMW M5, Jaguar го претстави своето Ring-Taxi, Jaguar XJ.

Првото Ring-Taxi со потекло од Британската марка е базирано на најновата верзија на XJ Supersport опремена со Sport и Speed Pack опции. Силата доаѓа од 5.0-литарски V8 мотор со компресор, кој испорачува 503 коњски сили и овозможува максимална брзина од 280 километри на час.

Jaguar-овиот Ring-Taxi е обоен во специфична мат сива боја. Поради безбедносни причини, во внатрешноста, стандардните луксузни кожни седишта се заменети со четири тркачки седишта, опремени со појаси во четири точки, а поставен е и сигурносен кафез за заштита при превртување.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.