Jeep Grand Cherokee SRT8 на Nürburgring – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Jeep Grand Cherokee SRT8 на Nürburgring

Што добивате кога ќе земете еден теренец со голем V8 мотор, ќе ја додадете Sabine Schmitz и ќе ги пуштите на Nürburgring?

Sabine ја знаеме како налудничавата Германка која му покажуваше на Џереми Кларксон како се вози по легендарниот Nürburgring, а сега нејзините услуги решиле да ги ангажираат Американците, поточно Dodge за нивниот Grand Cherokee SRT8.

Grand Cherokee SRT8 може да се пофали со едноставно огромен 6.4 литарски Hemi V8 кој испорачува 470 коњски сили и 630 Nm вртежен момент. Забрзува до 100 километри на час за 4.8 секунди, а максималната брзина му е електронски ограничена на 250 километри на час. Погледнете како тоа изгледа на Nürburgring.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.