McLaren MP4-12C by Wheelsandmore – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

McLaren MP4-12C by Wheelsandmore

Има некои што сметаат дека 600 коњски сили се доволни, а има такви за кои што не се. Wheelsandmore сметаат дека добрата бројка е 666!

McLaren MP4-12C е еден од најинтересните суперавтомобили кои се продаваат во моментов. Напредната технологија и дизајнот воден од аеродинамичноста се навистина прекрасни за гледање, но според Wheelsandmore потребни се уште околу 60-тина коњски сили.

Репрограмираниот компјутер и сменетиот систем за издув на гасови ја дигаат бројката од 592 на 666 коњски сили а вртежниот момент расте од 600 Nm на 640 Nm. Wheelsandmore изјавуваат дека во моментов работат на уште еден тјунинг пакет за MP4-12C, и дека со тој пакет може да се очекуваат и до 800 коњски сили!

Во пакетот Wheelsandmore вклучува и модификации на суспензијата, кои го спуштаат автомобилот дополнителни 25 милиметри, како и големи (20-инчни напред, 21 позади) тркала завиткани во Continental Sport Contact 5P гуми.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.