Sebastien Ogier e новиот Champion of Champions! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Sebastien Ogier e новиот Champion of Champions!

Откако вчера Team Germany  ја освои титулата на нациите, денес Sebastiеn Ogier се закити со круната Шампион на Шампионите!

Ogier го победи Tom Kristensen, легендата од Le Mans во финалето, и стигна до шампионската титула, и тоа на неговиот прв обид! Тој изјави дека е многу среќен за постигнатиот резултат, и дека буткал силно до самиот крај.

Во првото полуфинале Kristensen за влакно го победи Schumacher, а во второто Ogier го надвладеа шампионот од DTM – Martyn Tomczyk.

Досегашни победници на Race of Champions се навистина звучни имиња, како Sebastien Loeb, Marcus Gronholm, Colin McRae, Mattias Ekstrom, Heikki Kovalainen и други. Ogier е во одлично друштво!

Погледнете ги најинтересните моменти од Esprit арената во Дизелдорф!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.