Дали Lexus подготвува верзија на GS со V10 мотор? – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Дали Lexus подготвува верзија на GS со V10 мотор?

Дали Lexus ќе не изненади со конкурент на BMW M5, придвижуван од V10 моторот на Lexus LF-А?

Една од гласините кои редовно ги слушаме е дека луксузната гранка на Toyota подготвува конкурент на BMW M5. Тие веќе имаат силен конкурент на обичната 5-ка, но ако успеат да го сместат V10 моторот од Lexus LF-A во луксузната лимузина GS, тогаш навистина ќе имаат сериозен конкурент и на M5.

Гласините најавуваат дека GS ќе го добие V10 моторот, но со намалени моќност и капацитет. Во GS-F (како што некои го нарекуваат потенцијалниот модел) моторот ќе има моќност од околу 450 коњски сили и зафатнина од 4.6 литри.

Што ќе се случи, ќе знаеме наскоро.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.