Fiat 500 Abarth – Многу моќност во мало пакување! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Fiat 500 Abarth – Многу моќност во мало пакување!

Италијанскиот производител ја започна инвазијата на Американскиот континент, а нивното ново оружје е Fiat 500 Abarth!

Fiat 500 Abarth во Америка ќе се нуди со помоќен мотор отколку во Европа – преку океанот ќе го добијат со 1.4-литарски, MultiAir турбо мотор со цели 160 коњски сили и 230 nm вртежен момент достапни меѓу 2500 и 4000 вртежи во минута. Тој има и 17″ тркала со одлични Pirelli P-Zero Nero гуми со во димензии 205/40 R17.

Целта на Fiat со 500 Abarth  е да успее во Америка да се доближи до автомобилските ентузијасти кои сакаат италијански дизајн и перформанси по прифатлива цена, изјави Olivier Francois, кој е на чело на маркетингот на Fiat и Chrysler. Сигурни сме дека ќе успеат, бидејќи тешко е да се одолее на шармот на малиот Италијан.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.