Pininfarina го дизајнираше ексклузивниот Morgan Midsummer – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Pininfarina го дизајнираше ексклузивниот Morgan Midsummer

За изработката на каросеријата на Midsummer се потребни 250 работни часови а производството е ограничено на само 50 примероци.

Автомобилот доаѓа со два мали аеро екрани наместо класично ветробранско стакло, а 19-инчните ретро тркала помагаат во подобрувањето на аеродинамиката со дозволување на помазен проток на воздух преку страните на автомобилот. Обликувањето на каросеријата не е единствениот процес кој одзема многу време, бидејќи нанесувањето на дрвените површини во внатрешноста трае повеќе од 30 часа.

Техничките спецификации околу моќноста не се откриени, но ако се водиме според донаторското возило Morgan Plus Six, може да претпоставиме дека се работи за агрегатот B58 на BMW. Станува збор за 3-литарски турбо-полнач со 335 коњски сили и осумстепен автоматски менувач.

Иако цената на Midsummer не е официјално објавена, сите примероци се веќе продадени. Производството започнува оваа година, а јавното деби ќе се одржи во јули на фестивалот на брзина во Goodwood.Автомобилски ентузијаст преку ден, DJ преку ноќ!