McLaren го претстави отворениот Artura Spider – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

McLaren го претстави отворениот Artura Spider

Првиот сериски хибриден суперавтомобил на McLaren добива верзија без покрив.

Моделот се заснова на истата карбонска конструкција како и купето, а поголемиот дел од неговите дополнителни 62 килограми доаѓаат од едноделниот тврд покрив кој се извлекува. Покривот опционално доаѓа со електрохромно стакло, кое може да блокира до 99 проценти од сончевата светлина. Клиентите исто така можат да го подигнат или спуштаат задното стакло независно од покривот.

Зголемувањето на перформансите доаѓа благодарение на рекалибрираниот хибриден погон, иако дополнителните 19 коњски сили ги обезбедува исклучиво V6 моторот. Вкупната комбинирана моќност на Artura Spider изнесува 700 коњски сили и 720 Nm вртежен момент. Од McLaren велат дека максималната брзина изнесува 330 километри на час и дека на автомобилот му се потребни 3 секунди за да постигне 100 км на час.

За да се обезбеди целосниот звучен бенефит од новиот суперавтомобил со отворен покрив, ревидиран е издувниот систем кој сега вклучува нов вентилски систем. Се нуди и опционален спортски издув каде системот користи вистински звучни бранови од издувниот систем за да испрати дополнителна бучава од издувната цевка во кабината.

Како и секој плаг-ин хибрид, Artura Spider е способен да работи без својот мотор со согорување за возење во кратки временски периоди. И покрај тоа што употребливиот капацитет останува ист, ефикасноста е зголемена и сега батеријата од 7.4 kWh овозможува малку подолг опсег во електричен режим – до 33 километри.

Сите автомобили стандардно добиваат нови сребрени тркала со 15 краци, а истите се достапни и во златен „Орум“ финиш. Супер лесното тркало со 10 краци се приклучува на списокот со опции и може да се одреди со опционални завртки изработени од титаниум за дополнителна заштеда на тежина.

 Автомобилски ентузијаст преку ден, DJ преку ноќ!