Ова е последниот Mini Clubman – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Ова е последниот Mini Clubman

После повеќе од 1.1 милион произведени примероци од 2007 година, Mini го пензионира својот модел со 6 врати.

Последниот Clubman излезе од производната лента во фабриката во Оксфорд, Обединетото Кралство. Мини веќе редовно работи на обновување на својата постава за електрифицирана иднина – а тоа за жал подразбира и кратење на гамата. Стефани Вурст, шефицата на брендот Mini, забележа дека минатата година компанијата продала двојно повеќе модели на Countryman од Clubman, па одлуката кој од двата модели да остане на производната линија бил лесен.

Како простување од моделот, Mini го претстави Clubman Final Edition во април минатата година, а веќе во Септември објави дека нема планови за следна генерација. Последната едиција беше со ограничено производство на 1969 примероци ширум светот, според годината во која моделот беше првенствено претставен.

Модерниот Mini Clubman пристигна во 2007 година како наследник на оригиналот од 1969 година кој остана во производство до раните 1980-ти. Новиот Clubman во 2013 година помогна во создавањето на Mini Clubvan, кој претставуваше ретка модна верзија на комерцијално возило. Тоа е всушност првиот модел на брендот со погон на сите тркала, со воведувањето на Clubman All-4 во 2016 година. Вкупно, бројката на производство на сите Clubman модели изнесува 1,1 милион.

 

 Автомобилски ентузијаст преку ден, DJ преку ноќ!