Електричниот Škoda Enyaq пристигна во Македонија! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Електричниот Škoda Enyaq пристигна во Македонија!

Големиот електричен SUV на Škoda пристигна во Македонија!

Škoda Enyaq веќе одлично се продава ширум Европа – и има зошто е тоа така. Комбинацијата од врвните практичност и просторност кои веќе сме навикнати да ги очекуваме од чешкиот бренд, заедно со моќниот и ефикасен електричен погон и големата батерија ветува одлични електрични перформанси.

Enyaq се нуди со четири различни нивоа на опрема – Clever, Plus, Advanced и Maxx, како и со четири различни дизајн пакети – од комфорниот Lodge, па понатаму Lounge, Suite и Eco Suite. Сите нудат различен амбиент во кабината па сигурни сме дека секој купувач ќе успее да најде комбинација која му одговара. Секако, за оние кои сакаат нешто поспортско тука е Enyaq Sportline – како на фотографиите!

Инаку, за новата моделска година Enyaq добива и нова, поефикасна батерија која сега ја носи ознаката 85 (во однос на досегашната ознака 80). Батеријата е со капацитет од 82 kWh, односно достапни 77 kWh и според WLTP мерењата овозможува досег од 565 километри. Enyaq стандардно доаѓа со погон на задните тркала, а по потреба може да се добие во комбинација 85x која e со погон на сите четири тркала. Забрзувањето до 100 километри на час трае само 6.7 секунди, односно 6.6 секунди со погон на задните тркала.

Секако, вреди да се напомене дека дури и во основното ниво на опрема, Enyaq доаѓа со сета потребна опрема – LED предни и задни светла, сите системи за безбедност, автоматски клима уред, 13-инчен централен Amundsen мултимедијален дисплеј со сите опции за поврзување, панорамски сончев стаклен кров, паркинг камера и сензори, 19-инчни тркала, и многу, многу повеќе.

Цените започнуваат од 53.490 Евра за Enyaq, односно 55.620 Евра за Enyaq Coupe. За повеќе информации посетете ја официјалната веб-страница на Škoda, или пак салонот во Скопје или некој од салоните ширум Македонија.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.