Регулаторна: Горивата поскапуваат, литар дизел ќе чини 101.50 денари – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Горивата поскапуваат, литар дизел ќе чини 101.50 денари

Бензините поскапуваат по половина денар, но цената на дизелот се зголемува за дури 3 денари.

Во согласност со најновата калкулација на Регулаторната Комисија за Енергетика, малопродажните цени на горивата се зголемуваат во просек за 1.41%.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 0,50 ден/лит и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 89,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,00 ден/лит.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се зголемува за 3,00 ден/лит  и со тоа малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 101,50 ден/лит.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.