Горивата поскапуваат – и дизелот ја надминува границата од 100 денари за литар! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Горивата поскапуваат – и дизелот ја надминува границата од 100 денари за литар!

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите, повторно покачени цени на горивата – и за прв пат дизелот ја надминува границата од 100 денари за литар.

Со најновото покачување на цените на горивата и дизелот ја надминува границата од 100 денари за литар.

Согласно методологијата за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 1.30%.

Цената на ЕУРОСУПЕР-95 се зголемува за 1.00 денари и еден литар 95-октански бензин ќе чини 110 денари.

Цената на ЕУРОСУПЕР-98 се зголемува за 0.50 денари и еден литар 98-октански бензин ќе чини 112 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за 2.50 денари и еден литар дизел ќе чини 102 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.