Електричната Dacia Spring е избрана за Autobest 2022! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Електричната Dacia Spring е избрана за Autobest 2022!

Dacia Spring е избрана за победник на „AUTOBEST 2022“ – европско признание за најдобар автомобил за парите во Европа за 2022 година.

Со вкупно 14.674 поени, Dacia Spring се најде на првото место со удобно растојание над новата генерација на Skoda Fabia со 13.364 поени. Новата Opel Мокка се најде на третото место со вкупно 13.312 поени, само 52 поени помалку од вицешампионот на AUTOBEST.

„По извонредните резултати во ECOBEST Challenge 2021, водечки проект на AUTOBEST организација, Dacia Spring го освои посакуваното признание Best Buy Car of Europe во 2022 година! Првиот електричен автомобил на Dacia станува најпопуларното EV во Европа и првото целосно-електрично возило кое стана AUTOBEST финалист во нашите 21 година постоење. Со извонреден опсег и енергетска ефикасност, малото ЕВ импресионираше многу од 32-та членови на жирито. Во AUTOBEST веруваме дека следната година Spring ќе даде важен придонес за демократизацијата на ЕВ во Европа“ – изјави Илијa Селиктар, почесниот претседател на AUTOBEST.

„Во AUTOBEST пред неколку години ја предвидовме иднината на електромобилноста. Рековме во многу прилики дека транзицијата кон ZEV – возила со нула емисија – е побрза отколку што мислат многу луѓе и 2022 година е веројатно годината на прекршување кога ќе почне да се зголемува бројот на нови EV и во речиси секој сегмент да стануваат релевантни на пазарот. Во ова патување, Dacia Spring има мисија да покаже дека ЕВ може да биде достапно за секого, може да им помогне на градовите во процесот на декарбонизација со клиентите желни да се возат само на електрична енергија. Исто така, оваа нова премиера во историјата на AUTOBEST е уште еден доказ за нашата организација која го држи чекорот со комплицираните времиња што сите ги живееме во Европа. Како и секогаш, ние навреме си ја вршиме работата, објавувајќи ги нашите победници со почитување на нашата традиција. Во AUTOBEST сите ние се надеваме дека следната година ќе ни даде повеќе слобода да патуваме и возиме, да се вратиме на понормални активности – бидејќи имаме многу работи да направиме. Иако сме успешни во ситуации „невозможна мисија“ – како последните два завршни теста во 2020 и 2021 година, организирани под целосно заклучување на Австрија – ние сме уверени дека Европа ќе го најде најдобриот начин за излез од овие пандемични времиња“ – изјави Ден Варди, Основач и претседател на организацијата AUTOBEST.

По втор пат, AUTOBEST успешно го организираше завршниот тест во Теесдорф, Австрија, на крајот на ноември за време на целосното заклучување на земјата. Почитувајќи ги сите австриски правила, AUTOBEST, со стручна помош од нашите пријатели од OAMTC полигонот во Теесдорф, успеа да го организира најкомплексниот сет на тестови достапни во автомобилските медиуми денес.

Поврзано:   ПРЕМИЕРА: Ова е освежената Dacia Spring

Наградата COMPANYBEST 2022 оди во рацете на Pininfarina, еден од најголемите изрази на Италијанскиот дизајн познат низ целиот свет. Основана во Торино во 1930 година и денес во сопственост на Mahindra, Pininfarina создаде некои од најубавите автомобилски дизајни, уживајќи долго асоцијации со познати брендови како што се Alfa Romeo, Lancia, Peugeot, Maserati и Ferrari. По  тежок временски период, во последните години италијанската легенда се враќа на вистинскиот пат со извонредни резултати. Меѓу другите проекти, Pininfarina им помага на компаниите во подем – како што е VinFast – играјќи водечка улога во оцртувањето на стилот на нивните модели и идентитетот на брендот.

Овогодинешниот примен во Куќата на славните „MANBEST“ е Мате Римац. Ѕвезда во подем на европската автомобилската индустрија, на 23-годишна возраст му покажа на светот дека електричната мобилност може да донесе забава и перформанси незамисливи за традиционалната моќност на согорување. По десет години посветеност, решителност и визија за иднината, Мате Римац сега го води Bugatti-Rimac, компанија која го премостува стариот и новиот свет на автомобилската индустрија. Од скромните почетоци, името Римац е сега познато по тоа што е водечка позиција во електрификацијата и е поврзан со многу брендови, вклучувајќи Porsche, Hyundai, Kia, Aston Martin и Automobili Pininfarina.

Renault Megane E-Tech е добитник на наградата ECOBEST 2022. Развојниот тим на Renault не само што создаде електричен автомобил каде перформансите и управувањето не се загрозени од тежина или ограничени по опсег. Пред сè, просторот за патници не е под влијание на дизајнот и распоредот на погонската единица. Резултатот е рамнотежа на електричен семеен хечбек со пространа и разноврсна внатрешност која е доволно моќна со значителен опсег и многу пријатни начини на возење.

Наградата SAFETYBEST 2022 ја добива Isuzu D-Max како прв пикап кој освоил 5 ѕвезди во EuroNCAP тест. Возачите на пикапи премногу долго се губат во однос на безбедноста и Isuzu го менува тоа. Новиот D-Max поставува високо ниво и за пасивната безбедност и за активните безбедносни карактеристики. Со вклучувањето на предните стерео камери носи ново ниво на заштита на возачот и пешаците, кој со право е награден од Euro NCAP како првиот пикап кој постигна рејтинг од пет ѕвездички.

Наградата SMARTBEST 2022 ја добива Mercedes-Benz за хиперекран MBUX во EQS. Оваа нова врвна технологија игра голема улога во активната безбедност благодарение на нејзината вештачка интелигенција што ги препознава и ги учи преференците на возачот, што значи дека главните функции се секогаш подготвени за употребаи не треба да избирате помеѓу многу менија пред да возите. Паметната ергономија и проактивните дејства, вклучително и нејзината интеракција со функциите за навигација, значи дека возачот не го трга погледот од патот. Вештачката интелигенција исто така открива дали возачот гледа во совозачкиот екран или не и на крајот го исклучува ако е така.

Поврзано:   ПРЕМИЕРА: Ова е освежената Dacia Spring

Наградата SPORTBEST 2022 оди во рацете на Алехандро Агаг за создавање на Extreme E по успешната Formula Е. Паметен бизнисмен со исклучителна кариера, Агаг бил фасциниран и од спортот, главно трки со мотори и фудбал. Кога се подготвуваше да ја лансира првата електрична тркачка серија во 2014 година,тој беше пред своето време. Алехандро Агаг е заслужен добитник на наградата SPORTBEST 2022.

Победниците и признанијата „DESIGNBEST„ и „TECHNOBEST 2022“ ќе се објават дополнително.

21-те AUTOBEST награди ќе се одржат на датум и место што ќе бидат објавени во наредните месеци. Во AUTOBEST, безбедноста на сите наши гости и членови на жирито е од огромно значење. Затоа, внимателно ќе го следиме развојот на ситуацијата со пандемијата во Европа. Според традицијата, меѓународното жири AUTOBEST ги доделува наградите секоја година во различна земја. На 30-ти септември во Барселона, Шпанија се одржа 20-годишнината AUTOBEST Гала. Европското жири AUTOBEST им се заблагодарува на читателите од цела Европа за охрабрувањето на проектот и различните сектори за односи со јавноста одговорни во автомобилската индустрија за обезбедување на сета поддршка при организирање состаноци и тестови за возење на новите производи.

Извор: AUTOBESTАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.