Регулаторна: Бензините поевтинуваат по половина денар, цената на дизелот не се менува – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Бензините поевтинуваат по половина денар, цената на дизелот не се менува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат по половина денар.

Во согласност со методологијата која се користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните цени се намалуваат во просек за 0.27%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат по половина денар. Еден литар 95-октански бензин ќе чини 74.50 денари, додека еден литар 98-октански бензин ќе чини 76.50 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото не се менува, па еден литар дизел гориво и понатаму ќе чини 66.50 денари.

Извор: РКЕАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.