Со Volvo директно до црвениот тепих на овогодишниот филмски фестивал „Браќа Манаки“ – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Со Volvo директно до црвениот тепих на овогодишниот филмски фестивал „Браќа Манаки“

Под мотото „И покрај сè“ годинава се одржа 42то издание на Меѓународниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки” – а поддршка беа токму моделите на шведскиот производител Volvo.

Од 16ти до 21ви септември филмската магија беше вратена во Битола. „Браќа Манаки“ е уникатен фестивал, кинематограферите се во центарот на вниманието и се слави нивната умешност приказната да се раскаже низ слики.

Volvo Македонија беше партнер на годинешното издание на фестивалот Браќа Манаки”. Возилата на Volvo беа официјалното превозно средство на фестивалот. Гостите за време на својот престој имаа прилика да уживаат во софистицираноста и елеганцијата на моделите на Volvo XC60 и XC40.

Volvo XC60, е прогласен за најбезбеден автомобил во светот во 2017 година, освен беспрекорната безбедност, одушевува со совршена комбинација на технологии, дизајн, контрола и удобност. Volvo XC40 е мал спортски теренец со големи иновации, а воедно е и првиот компактен SUV со освоена титула во изборот за Европски автомобил на годината. Изборот за официјален партнер не е случаен, Volvo ја развива иновацијата на автомобилите, го прави животот полесен, подобар и побезбеден со врвна технологија. Нивните смели иновации овозможуваат врвно искуство преку интуитивна технологија и одлични решенија.

Во главна конкуренција на фестивалот беа 10 долгометражни и уште толку краткометражни филмови. Меѓу нив два македонски филмови: „Сестри“ со кој се отвори фестивалот, а меѓу краткометражните „Северен пол“ кој се емитуваше на затворањето. Финскиот кинематографер Јани-Петери Паси ја доби наградата „Златна камера 300“ за филмот „Купе број 6“ на годинешното 42. издание на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола.

Особено внимание предизвикаа работилниците со добитникот на „Златна камера 300“ за животно дело, Кристијан Бергер и на композиторката Џослин Пук. Бергер зборуваше за неговиот изум со рефлексии во осветлувањето на филмските сцени, додека композиторката Пук го објасни процесот на создавање на музичката подлога во филмовите.

Извор: PR VolvoАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.